PAMUKKALE BELEDİYESİ'NDEN BİR İLK DAHA 

image

16-05-2018

PAMUKKALE BELEDİYESİ'NDEN BİR İLK DAHA 

4 yıl önce kurulan belediye Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı parkını yapmaya başladı.

Türkiye’deki 27 ilden daha fazla nüfusa sahip Pamukkale’nin 4 yıl önce kurulan belediyesi ülkeye örnek projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı parkı olan Seyir Tepesi’ni hayata geçirmeye başladıklarını ifade ederek, “Geleceğe eserler bırakmak için çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Pamukkale Belediyesi olarak yine iddialı projelere, ilklere imza atmaya devam ediyoruz” dedi. 

Pamukkale Belediyesi, kurulduğu 2014 yılından bu yana 68 mahallede çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’ye örnek projelere imza atan Pamukkale Belediyesi, bir kez daha adını önemli bir projeyle duyurdu. Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı parkı olma özelliği taşıyan Seyir Tepesi projesi tüm kente hizmet verecek. Kınıklı Mahallesi sınırları içinde yer alan 405 bin metrekarelik alanda oluşturulacak olan Seyir Tepesi, kentin cazibe merkezi olacak. Pamukkale Üniversitesi’nin hemen üzerindeki alanda hayat bulacak olan mega proje ile Pamukkale farkını bir kez daha ortaya koyacak. 

İÇİNDE YOK YOK 

Denizli’nin beklenen projesi olarak daha tanıtımı yapılmadan kamuoyunda merak uyandıran projenin lansmanı Dedeman Park’ta gerçekleştirildi. Projeyi tüm ayrıntılarıyla anlatan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Seyir Tepesi Kent Ormanı Projesi’nin Türkiye genelinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na sunulan 1451 proje içerisinden ilk Tematik Kent Ormanı olma özelliğine sahip olduğunu söyledi. 405 bin metrekare alanı kapsayan bir makilik alan içerisinde gerçekleşecek proje kullanım alanları 5 etaptan oluşacak. Her bölüm aktif olarak kullanıldığında aynı anda yaklaşık 10 bin kişi alandaki hizmetlerden yararlanabilecek ve proje sonunda yaklaşık en az 150 kişiye iş olanağı da açılmış olacak. Seyir Tepesi Kent Ormanı, şehir merkezinin her noktasından görünebilen özel konumu ve tepenin eşsiz manzarası ile değerli bir alan niteliği taşıyor. Çeşitli peyzaj özellikleri ve açık hava rekreasyonu potansiyeline sahip Seyir Tepesi Kent Ormanı, toprak özellikleri, bitki örtüsü, ana kaya özellikleri bakımından rekreasyona uygun olan orman rejimine tabi. Seyir Tepesi Kent Ormanı geniş manzara açılımları sağlayan seyir noktaları, kent gürültüsü ve kirliliğinden uzak temiz havası ile insanların dinlenmesine ve rekreasyonel etkinlikler yapmasına olanak sağlayacak peyzaj mekânsal değerleri bakımından uygun olan ormanlık bir alan. Proje içeriyi itibariyle, doğa ve manzara güzelliği, halkın dinlenme ve eğlenmesine yönelik farklı aktiviteleri bünyesinde bulunduran Seyir Tepesi Kent Ormanı Projesi, 5 etaptan oluşacak. Şelale Park (Kuzey-Batı girişi); El Sanatları (Kuzey-Doğu girişi) ve Kır Lokantası; Gençlik Vadisi ve Horoz Köy; Sonsuz Bahçe; Renkli Orman ve Kültür Evleri bölümlerinden oluşacak olan Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı parkı Seyir Tepesi, tamamlandığında Denizlilerin ve yerli yabancı turistlerin uğrak yeri olacak. 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TEMATİK KENT ORMANI 

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, 4 yaşında olan bir belediye olarak Türkiye’ye örnek eserleri hayata geçirmekten dolayı mutlu olduklarını ifade etti. “Pamukkale Belediyesi yine iddialı projelere, ilklere imza atmaya devam ediyor” diyen Başkanı Gürlesin, “Bugün halkımıza en özel projemizi açıklamanın gururunu yaşıyoruz. Denizli’nin hemen yanı başında Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanının hayata geçirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar birçok önemli projeyi bitirdik, bir çoğu da devam ediyor. Ama bu projemiz Türkiye’de yine bir ilk olma ve ülkenin en büyük tematik kent ormanı sebebiyle çok önemli” dedi.  

20 AYDA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

“Seyir Tepesi Tematik Kent Ormanı tamamlandığında halkımızın uğrak noktalarının başında yer alacak” diyen Başkan Gürlesin, 3 ay önce başlatılan çalışmaların 20 ayda sonlandırılmasını hedeflediklerini söyledi. Seyir Tepesi’nde şelale bahçesi, izcilik kamp alanları, zepline kulesi, dağ kızağı, Horoz Meydanı, Horoz Köyü, festival alanı, gezi bahçeleri, horoz müzesi, çalar sat meydanı, çocuk oyun alanları, renkli orman, sessiz bahçe, bisiklet ve yürüyüş yolları ile doğa sporları ile ilgili bir çok alan bulunacak. Proje kapsamında kır lokantası ve dinlenme alanları da yer alacak. Projenin 2019 yılı içinde tamamlanması planlanıyor. Başkan Gürlesin, 5 etaptan oluşacak projenin bölümlerinin yaklaşık bitirilme tarihlerini de verdi. Şelale Park, 30.07.2018; El Sanatları ve Kır Lokantası, 15.08.2018; Gençlik Vadisi ve Horoz Köy, 30.12.2018; Sonsuz Bahçe, 01.02.2019; Renkli Orman ve Kültür Evleri, 01.05.2019.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, adı turizmle anılan bir ilçeye ve ile böylesi büyük ve özel bir projenin yakışacağını ifade ederek, “Pamukkale Belediyesi olarak bölgemizde turizmi daha da canlandırmak adına, ilimizi günü birlik turizmden kurtarmak adına durmaksızın çalışıyoruz. Seyir Tepesi Kent Ormanı Projemiz bittiğinde vasıflı, nitelikli, ülkemize yakışan bir projeyi daha halkımızın hizmetine sunmuş olacağız. Türkiye’nin en büyük tematik kent ormanı projemizin Pamukkale İlçemize, Denizli ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Lansman Haber Videosu 

Seyir Tepesi Tematik Kent Ormanı Parkı Projesi