anasayfafacebooktwitter
destekhatti
Pamukkale'nin Tarihi

Pamukkale ─░lçesi tarihi ile Denizli merkez tarihini birlikte de─čerlendirmek gerekir. Çünkü Denizli’nin kuruldu─ču ┼čehir bugünkü Pamukkale ─░lçe s─▒n─▒rlar─▒ içinde yer almaktad─▒r ve 30 Mart 2014’e kadar ilçe Denizli merkezde bulunmaktad─▒r.

Denizli ilk defa bugünkü ┼čehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Mahallesi civar─▒nda kurulmu┼čtur. Bu ┼čehir M.Ö (261-245) y─▒llar─▒ aras─▒nda Suriye Kral─▒ 2. Antiyokustheos taraf─▒ndan kurulmu┼čtur ve ad─▒na da kar─▒s─▒n─▒n ad─▒na izafeten Laodikya denilmi┼čtir.

                Türkler ise ilk defa 1070 y─▒l─▒nda Denizli’de görülmü┼čtür. Türkler Denizli havalisini zapt ettikten sonra ┼čehir merkezini suyu bol oldu─ču için bugünkü Kaleiçi mevkiine nakletmi┼člerdir. Türkler Laodikya’ya hakim olduktan sonra, zamanla yerle┼čim, antik kent d─▒┼č─▒na kayarak daha güneye, ta┼č künklerle içme suyunun getirildi─či bugünkü Pamukkale ─░lçesi’nin oturdu─ču alana yay─▒lm─▒┼čt─▒r. Yüzy─▒l─▒n sonlar─▒na do─čru Germiyano─člu Süleyman ┼×ah, k─▒z─▒ Devlet Hatun’u, Y─▒ld─▒r─▒m Beyaz─▒t’a verirken Denizli (dolay─▒s─▒yla Pamukkale’yi) ve havalisini de çeyiz olarak Osmanl─▒lara b─▒rakm─▒┼čt─▒r (1390). Türkler Laodikya’ya egemen olduktan sonra bu ad zamanla Ladik’e dönü┼čmü┼čtür.

               Bölge 1411’de bir ara Karaman o─čullar─▒n─▒n eline geçmi┼čse de, 1429 y─▒l─▒nda tekrar Osmanl─▒lara ba─članm─▒┼čt─▒r.

Denizli ┼čehri Osmanl─▒lar─▒n hakimiyetine girdikten sonra, ya┼čant─▒s─▒na sakin bir ┼čekilde devam etmi┼čtir. 1702-1880  y─▒llar─▒nda Laodikya ┼čehrinin sürekli harpler ve depremlerle y─▒k─▒lmas─▒ üzerine halk, Laodikya’n─▒n ba─č ve bahçelerinin bulundu─ču, bugünkü Denizli’ye gelip yerle┼čmi┼čtir.

                15 May─▒s 1919’da Yunanl─▒lar ─░zmir’i i┼čgal edince, Denizli’de Müftü Ahmet Hulûsi Efendi’nin önderli─čiyle Denizli’de kurtulu┼č mücadelesine ba┼članm─▒┼čt─▒r. Söz konusu mücadeleyle 4 Eylül 1922 gecesine kadar Buldan ve havalisinde kalan dü┼čman, Ala┼čehir istikametine kaçm─▒┼čt─▒r.

Pamukkale ─░lçesi, 6 Aral─▒k 2012’de 13 büyük┼čehrin kurulmas─▒ ve s─▒n─▒rlar─▒n─▒n belirlenmesini içeren kanunun Resmi Gazete’de yay─▒nlanmas─▒yla resmen kurulmu┼čtur. Pamukkale ─░lçe Belediyesi ise 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri’yle resmiyet kazanm─▒┼čt─▒r.