anasayfafacebooktwitter
destekhatti
KARAHAYIT AVRUPA'YA AÇILDI 10.10.2018

Ba┼čkan─▒ Gürlesin, termal sa─čl─▒k merkezini Avrupa Tarihi Termal Kentler Birli─či Genel Kurulu’nda tan─▒tt─▒

 KARAHAYIT AVRUPA’YA AÇILDI 

Pamukkale Belediyesi, ba┼čard─▒─č─▒ ilklerden biri olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birli─či üyeli─či sayesinde termal sa─čl─▒k merkezi Karahay─▒t’─▒ Avrupa’ya tan─▒tt─▒. ─░spanya’n─▒n Ourense kentinde yap─▒lan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birli─či genel kurulunda Karahay─▒t ve Pamukkale konu┼čuldu. Pamukkale Belediye Ba┼čkan─▒ Hüseyin Gürlesin, “Amac─▒m─▒z termal sa─čl─▒k turizminde Türkiye’nin de bu platformda oldu─čunu Avrupa’ya göstermekti. ─░spanya’da hem ülkemizi temsil ettik, hem de Karahay─▒t ve Pamukkale’yi Avrupa’ya anlatt─▒k” dedi. 

─░lklerin belediyesi olarak ad─▒n─▒ her alanda duyurmaya devam eden Pamukkale Belediyesi, ─░spanya’da gerçekle┼čen Avrupa Tarihi Termal Kentler Birli─či genel kurulunda Türkiye’yi temsil etti. 2018 y─▒l─▒n─▒n Ocak ay─▒nda, k─▒sa ad─▒ EHTTA (European Historic Thermal Towns Association) olan Avrupa Tarihi Termal Kentler Birli─či’ne üye olan ilk Türk Belediyesi Pamukkale Belediyesi heyeti ─░spanya’dan döndü.  ─░spanya’n─▒n Ourense kentinde gerçekle┼čen genel kurul toplant─▒s─▒na, Belediye Ba┼čkan─▒ Hüseyin Gürlesin ba┼čkanl─▒─č─▒nda, Belediye Meclis Üyeleri Alparslan Albay, Y─▒lmaz Do─čan, Server Munis, Birim Müdürlerinden Yusuf Emeksiz, Selami Ün ile proje uzmanlar─▒ Ça─člar Akda─čo─člu ve Tu─čçe Karakan Duran’dan olu┼čan heyet kat─▒ld─▒. 

GENEL KURULDA SUNUM YAPILDI 

2009 y─▒l─▒nda Fransa, ─░talya, ─░ngiltere, ─░spanya ve Belçika taraf─▒ndan kurulan ve 15 ülkeden 39 Destinasyonun üye oldu─ču Avrupa Tarihi Termal ┼×ehirler Birli─či’ne Pamukkale Belediyesi, bu y─▒l─▒n ba┼č─▒nda üye olarak ilki ba┼čarm─▒┼čt─▒. Genel kurula davet edilen Pamukkale Belediyesi heyeti ─░spanya’n─▒n ba┼čkenti Madrid’te Türkiye Büyükelçisi Ömer Önhon’u da ziyaret etti. Genel kurul çerçevesinde bir çok temaslarda bulunan heyet, Karahay─▒t ve Pamukkale’yi tan─▒tma f─▒rsat─▒ buldu. Ba┼čkan Gürlesin, bu çerçevede Ourense Belediye Ba┼čkan─▒ Jesus Vazquez Abad ile de bir araya geldi. Pamukkale Belediye Ba┼čkan─▒ Hüseyin Gürlesin, ─░spanya’n─▒n Ourense kentinde gerçekle┼čen genel kurul toplant─▒s─▒nda Karahay─▒t ve Pamukkale ile birlikte Denizli ve Türkiye’nin tan─▒t─▒m─▒n─▒ yapt─▒. “Tarihten gelen termal sa─čl─▒─č─▒n merkezi Karahay─▒t’t─▒r” diyen Ba┼čkan Gürlesin, “UNESCO Dünya Kültür Miras─▒ listesinde yer alan Pamukkale’nin kom┼ču mahallesi olan Karahay─▒t, termal sa─čl─▒k konusunda önemli noktalardan biri. Burada yer alan ┼čifal─▒ sular ile bir çok hasta ┼čifa buluyor. Karahay─▒t ┼čifa arayanlar─▒ bekliyor. Pamukkale s─▒n─▒rlar─▒ içerisinde 2 bin y─▒l öncesine giden kal─▒nt─▒lar var.  En az 19. Yüzy─▒ldan kalma termal tarihi kent, termal su kaynaklar─▒ yönetim sistemi, kültür ve sanat aktiviteleri ve geni┼č bir yelpazede konaklama imkân─▒ sunma ┼čartlar─▒ da mevcut. Herkesi Denizli, Pamukkale ve Karahay─▒t’─▒ mutlaka görmeye davet ediyorum. Ayr─▒ca EHTTA’n─▒n bir daha ki toplant─▒s─▒na ev sahipli─či yapmaktan da büyük onur duyar─▒z” dedi. Sunum genel kurul üyelerinin ilgisini çekti. Heyet, genel kurul sonras─▒ tüm kat─▒l─▒mc─▒ ülkelerin temsilcileri ile temaslar kurarak termal sa─čl─▒k konusunda detayl─▒ bilgileri de aktarma imkân─▒ buldu. 

“AMACIMIZA ULA┼×TIK” 

Pamukkale Belediye Ba┼čkan─▒ Hüseyin Gürlesin, Pamukkale Belediye Meclisi’nin Ekim Ay─▒ toplant─▒s─▒n─▒n 3.oturumunda ─░spanya’da gerçekle┼čtirdikleri toplant─▒ hakk─▒nda meclise bilgi verdi. “Türkiye’den EHTTA’ya üye olan ilk belediye Pamukkale Belediyesi” diyen Ba┼čkan Gürlesin, “─░spanya’n─▒n Ourense kentinde gerçekle┼čen Avrupa Tarihi Kentler Birli─či genel kurulunda, hedefimiz do─črultusunda oldukça faydal─▒ toplant─▒lar gerçekle┼čtirdik. Pamukkale Belediyesi heyeti olarak kat─▒ld─▒─č─▒m─▒z tüm toplant─▒larda, Türkiye’mizi ve Denizli’mizi anlatt─▒k. Türkiye’de termalin ba┼čkenti olan Karahay─▒t’─▒ anlatt─▒k. UNESCO Dünya Kültür Miras─▒ listesinde yer alan Pamukkale’mizin güzelliklerinden bahsettik. Toplant─▒da bir sunum yaparak, konu┼čmam─▒z─▒ yapt─▒k. Di─čer üye ┼čehirlerin belediye ba┼čkanlar─▒yla toplant─▒lar gerçekle┼čtirdik. Tüm görü┼čmelerimizde, Türkiye hakk─▒nda ki ön yarg─▒lar─▒n─▒n yersiz oldu─čunu, Türklerin çok misafirperver, cana yak─▒n ve e┼čsiz güzelliklere sahip bir ülke oldu─čundan bahsederek, ülkemize ve Pamukkale ilçemize bekledi─čimize dair davetlerimizi yapt─▒k. EHTTA Ba┼čkan─▒ Say─▒n Giuseppe Bellandi’den en k─▒sa zaman da EHTTA geleneksel toplant─▒s─▒n─▒n ev sahipli─čini yapma sözünü ald─▒k. Kendisini Pamukkale’ye davet ettik. Hem ilçemiz hem ülkemiz aç─▒s─▒ndan çok faydal─▒ bir geziydi. Pamukkale Belediyesi olarak turizme büyük önem veriyoruz. Bu toplant─▒da bunun en güzel göstergelerindendir. Bölgemizin, ülkemizin turizmine katk─▒da bulunmak ad─▒na çal─▒┼čmalar─▒m─▒za ara vermeden devam edece─čiz” dedi.


KURUMSAL H─░ZMET REHBER─░ FAAL─░YET B─░LG─░LER─░ L─░NKLER