anasayfafacebooktwitter
destekhatti
Pamukkale Belediyesi Avrupa Gönüllü Hizmeti 20.11.2015

Pamukkale Belediyesi tarafından Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı’na birkaç ay önce yapılan AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) akreditasyon başvurusu olumlu olarak sonuçlanmış, Belediyemiz Eylül 2015’den itibaren Denizli’nin tek akredite kuruluşu olarak faaliyetlere başlamıştır. Akreditasyon çerçevesinde hem Gönderen hem Ev Sahibi hem de Koordinatör kuruluş olarak faaliyet gösterme yetkisine sahip olan Pamukkale Belediyesi, önümüzdeki aylarda Avrupa Birliği ülkelerinden gelecek olan gönüllü gençleri şehrimizde gönüllülük yapmak üzere ağırlamaya başlayacaktır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti, istenen bir AB ülkesinde sosyal içerikli bir projede 2-12 aylık süreler dâhilinde yer almayı sağlayan bir faaliyettir. Temel düzeyde dil eğitimini de (% 5) içeren Avrupa Gönüllü Hizmeti 17-30 yaş arasındaki tüm gençlere açıktır. Avrupa Gönüllü Hizmetinin (AGH) amacı, Avrupa Birliği'nin içinde ve dışında çeşitli şekillerdeki gönüllü faaliyetlere gençlerin katılımını desteklemektir. Bu Eylem kapsamında gençler, bireysel olarak ya da gruplar halinde kâr amacı gütmeyen, ücretsiz faaliyetlerde yer alırlar.

Pamukkale Belediyesi olarak yapılmış olan girişim sonucu AGH akreditasyonu alınarak bu fırsatlardan faydalanmaya hak kazanılmıştır. Bu bağlamda yurt dışından gelecek olan gönüllü gençlere Pamukkale’miz tanıtılacak ve yereldeki gençlerimizin de yurt dışında gönüllü staj yapmalarına olanak sağlanacaktır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir?

Türkçe adıyla AGH-Avrupa Gönüllü Hizmeti, (EVS - European Voluntary Service), 17-30 yaş arası gençlerin tercihen Avrupa ülkelerinden birinde 2-12 ay süreyle kamu yararına projelerde gönüllü olarak çalışmasını ve bu yolla kendini geliştirmesini, Avrupalılık bilincini edinmesini amaçlayan bir AB Gençlik Programı'dır.

Avrupa Birliği, bu program ile özellikle AB içinde toplumsal uyumu güçlendirmeyi, gençler arasında dayanışma ve hoşgörünün geliştirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca gençler arasında aktif vatandaşlığın ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesi de AGH’nin amaçları arasındadır.

AGH’ye katılan gönüllü gençlerin 1 kereye özgü yol, tüm proje boyunca da konaklama ve yemek giderleri program tarafından karşılanmakta ayrıca ülkeye göre değişen ayda 50 – 120 Euro cep harçlığı verilmektedir.

AKREDİTASYON = Avrupa Gönüllü Hizmeti kapsamında proje yapmak isteyen kurum ve kuruluşların bu kapsamda proje yapmaya yönelik motivasyonlarının, idari, mali ve beşeri yeterliliklerinin değerlendirilmesi ile AB komisyonu ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığının tanınmasına ve veri tabanında yayınlanmasına yönelik uygunluk tespiti sürecidir. Bu itibarla, AGH kapsamında proje yapılabilmesi için kurum ve kuruluşların akredite edilmesi gerekmektedir ki; AGH için Gönderen, Koordinatör ve Ev Sahibi türlerinde akredite olunabilir.

Akredite kurum ve kuruluşların listesine aşağıdaki link aracılığı ile ulaşabilirsiniz: http://europa.eu/youth/evs_database

Kimler Başvurabilir?

17-30 yaş arasındaki bütün gençler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında hiç bir şart aranmamaktadır. (yabancı dil bilgisi, üniversite eğitimi vb.)

Motivasyon mektubu nedir, gerekli midir, nasıl hazırlanır, bir örneği var mıdır?

Motivasyon Mektubunu hazırlarken özgeçmişinizden, eğitiminizden, kişisel özelliklerinizden, neden AGH projelerinde yer almak istediğinizi ve hangi tarih aralıklarına yer alabileceğiniz ve varsa özel yeteneklerinizden ve ilgi alanlarınızdan bahsedebilirsiniz. Hazırlarken şöyle düşünün, bir iş başvurusundasınız, işi istiyorsunuz, öyleyse işverenin sizi işe alması için ikna etmek lazım değil mi? Motivasyon mektubunuzu yazarken de bunu göz önüne almalısınız. Ancak bunu da işverenin fazla zamanını almadan ve kendinizle ilgili bilgileri belli başlıklar altında kısa ama çarpıcı ifadelerle yazmanız gerek. Bir motivasyon mektubunda bulunması gereken detayları görmek isterseniz:

http://www.ua.gov.tr/docs/default-source/gen%C3%A7lik-program%C4%B1/motivasyon-mektubu-nas%C4%B1l-yaz%C4%B1l%C4%B1r-.pdf?sfvrsn=0

Europass CV nedir, nasıl hazırlanır?

Europass dökümanları, Avrupa Birliği düzeyinde bir eğitim programına girmek isteyen veya iş arayan Avrupa vatandaşlarının gönüllü kullanımına açık ve sahip oldukları niteliklerini ve yeterliliklerini daha iyi göstermelerinde yardımcı olmak amaçlı yetkinlik ve yeterliliklerde şeffaflığı sağlayan bir dökümanlar klasörüdür.

  • Beceri ve yeterliliklerin Avrupa’da (Avrupa Birliği, EFTA/EEA ve aday ülkeler) açıkça ve kolayca anlaşılmasını sağlar
  • Avrupa’da herhangi bir yere gitmeye yardımcı olur

AGH projesine başvurmak için kendi Europass CV’nizi İngilizce oluşturmanız gerekmektedir.

www.europass.gov.tr adresinde ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Nasıl başvuru yapılır?

AGH başvurunuzu gerçekleştirmek için öncelikle EUROPASS CV ve MOTİVASYON MEKTUBU hazırlamış olmanız gerekmektedir. Daha sonra üstte akredite kurum ve kuruluşların listesinin yer aldığı link üzerinden gitmek istediğiniz ülke ve gönüllülük yapmak istediğiniz alanı seçmeniz gerekmektedir. Eğer İngilizceniz yeterli değilse, Pamukkale Belediyesi Proje Ofisi ile irtibata geçip, yardım talep edebilirsiniz. Kendinize uygun seçtiğiniz projeye başvurunuzu gerçekleştirmek için o kurum ile irtibata geçip, Motivasyon Mektubunuzu ve Europass CV’nizi gönderdikten sonra Denizli’de tek gönderen kurum olan Pamukkale Belediyesine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Umarız yukarıdaki bilgiler açıklayıcı olmuştur…

 

Daha fazla bilgi için: Pamukkale Belediyesi Ek Hizmet Binası 6. Kat Proje Ofisini Ziyaret Edebilirsiniz…

E-Posta: proje@pamukkale.bel.tr

 

Pamukkale Belediyesi Projeler Ofisi

KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER