anasayfafacebooktwitter
destekhatti
Türk Kadınına Seçme Ve Seçilme Hakkı Verilmesi 05.12.2014

  Baskan Gürlesin, Türk Kadinina Seçme ve Seçilme Hakki Taninmasinin 80. Yildönümü ve 5 Aralik Dünya Kadin Haklari Günü nedeniyle bir mesaj yayinladi.
  Mesajinda, kadinlara seçme ve seçilme hakkini taninmasinin Cumhuriyetimizin en önemli reformlarindan biri olduguna isaret eden Baskan Gürlesin, su görüslere yer verdi:
‘Cumhuriyetimizin daha ilk yillarinda, demokrasi ve kadin haklari açisindan böylesine cesur ve basarili adimlar atildi ve Türk Kadini’na Seçme ve Seçilme Hakki 1934 yilinda elde edildi. Batili birçok ülkede, kadinlar bu haklari Ikinci Dünya Savasi sonrasinda elde etmisken, kadinlarimizin 1934 yilinda seçme ve seçilme hürriyetine sahip olmasi, kadinlarimiza verilen degerin en güzel göstergesidir. Söz konusu reformlarin uygulamaya geçirilmesinde ise aradan geçen yillara ragmen son döneme kadar istenilen ölçüde basari kaydedilemedi. Biz, kadinlarimizin toplumsal hayatta, is hayatinda, siyasette daha güçlü bir sekilde var olabilmeleri ve egitim firsatlarindan mahrum kalmamalari gerektigine inaniyoruz. Hükümetimiz bu alanda çok büyük reformlar gerçeklestirdi, kanunlarimizda önemli degisiklikler yapti.
  Bugün egitimden sagliga, ticaretten bürokrasiye, sanattan spora kadar her alanda büyük basarilara imza atan kadinlarimiz, inaniyorum ki, siyasette daha etkin rol üstlenmeleri halinde, bu alanda da büyük basari kaydedecek, ülkemizin kalkinmasina, ilerlemesine büyük katkilarda bulunacaktir. Bu düsüncelerle Türk kadinina seçme ve seçilme hakki verilisinin 80. yildönümünü kutluyor, bütün kadinlarimizi saygiyla selamliyorum.’

KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER