anasayfafacebooktwitter
destekhatti
Başkan Gürlesin'den Dünya Diyabet Günü Mesajı... 13.11.2014

Pamukkale Belediye Baskani Hüseyin Gürlesin, ‘Dünya Diyabet Günü’ münasebetiyle yayimladigi mesajinda, birçok insan için 14 Kasim'in siradan bir sonbahar günü olarak görüldügünü, oysa dünyadaki yüz binlerce seker hastasi için 14 Kasim'in en az kendi dogum günleri kadar önemli oldugunu söyledi.

Hüseyin Gürlesin, ülkemizde azimsanmayacak derecede diyabetli ve diyabet adayi oldugunu belirterek, “bu sayiyi göz ardi edemeyiz ki diyabetli ve diyabet adayi yaklasik 5 milyon insanimiz vardir. Diyabetle yogun bir sekilde mücadele etmektedirler” dedi.


14 Kasim 1921 yilinin insülini bulan Frederick Banting’in dogdugu gün, dolayisiyla da diyabet hastalarinin hayata yeniden tutundugu, dogdugu gün oldugunu belirten Baskan Gürlesin, sözlerine söyle devam etti:

“Diyabet günümüz dünyasinin en büyük tehditlerindendir. Bir bulasici hastalik kadar tehlikelidir. Ama maalesef göz ardi edilmektedir. Bu konuda bilinçlenmeli, diyabete karsi mücadele vermemiz gerekmektedir. Düsünün bir kere, dünya’da 200 milyondan fazla seker hastasi var. Ayrica birçogu yeterli tibbi bakimi da alamamaktadir. Toplumda ‘çocuklar diyabet olmaz’ diye bir algi mevcut. Fakat diyabet çocuklarda da görülüyor. Bir çocuk diyabet oldugunda hayatinin nasil sarsilacagini tahayyül edin. En çok sevdigi yiyecegin adi olan 'seker' artik onun için bir zehre dönüsmüs, bir hastaligin adi olmustur. Annelerden babalara, çocuklarda ögretmenlerimize, toplumumuzun her kesimine kadar diyabet meselesi üzerinde düsünmeliyiz, bilinçlenmeliyiz. Saglikli bir hayat için beslenmeye, kan sekerimizi mümkün oldugu müddetçe kisa araliklarla ölçtürmeye ve ayrica spor yapmaya da özen göstermeliyiz. 14 Kasim Dünya Diyabet Günü’nde, bu duygu ve düsüncelerle bütün diyabet hastalarina acil sifalar diliyorum.”

KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER