anasayfafacebooktwitter
destekhatti
Dünya Insani Yardim Günü 19.08.2014

Baskan Gürlesin, 19 Agustos Dünya Insani Yardim Günü nedeniyle bir mesaj yayimlayarak dünyanin dört bir tarafinda fedakarca görev yaparken hunharca öldürülerek katledilen tüm insani yardim görevlilerini rahmetle andigini bildirdi.

Mesajinda, Türkiye’nin, dogal afetler, savas, yoksulluk ve toplumsal çatismalar gibi çesitli nedenlerle zor durumda kalanlara yardimda bulunmayi insani görev olarak kabul ettiginin altini çizen Baskan Gürlesin, su görüslere yerdi: ‘Türkiye, insani yardim konusunda dünyaya örnek olmus, bu konuda yol göstericilik yapmistir. Bugün dünyanin mazlum halklarina karsiliksiz hibe yoluyla yaptigimiz yardim miktari 3 milyar dolara ulasmistir. Büyük devlet olmanin geregi budur. Nerede bir insanlik suçu islense, nerede bir mazlum halklarin feryatlari gökyüzüne yükselse, orada yardim elini uzatmis ülkemizi görebilirsiniz. Ülkemiz genis bir uluslararasi cografyada ve özellikle halen Ortadogu bölgesinde devam eden tüm krizlerin insani sonuçlarina müdahale konusunda öncü rol oynamaktadir. Insani yardim görevlileri ise dünyadaki en zor görevlerden birini üstlenerek canlari pahasina da olsa yardim elini ihtiyaç sahibi halklara ulastirmaktadir. Bu vesileyle, dünya çapinda fedakarca görev yaparken hayatini kaybeden bütün insani yardim görevlilerini sükranla aniyor, insani yardim görevlilerine yönelik olarak son zamanlarda artis gösteren saldirilari siddetle kiniyorum.’

Birlesmis Milletler Genel Kurulu, Bagdat’taki merkezine 19 Agustos 2003'te düzenlenen bombali saldirida hayatini kaybeden 22 insani yardim görevlisinin anisina 19 Agustos gününü Dünya Insani Yardim Günü ilan etmisti.

KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER