anasayfafacebooktwitter
destekhatti
15 Mayıs Milli Mücadele Günü 14.05.2014

  Baskan Gürlesin, 15 Mayis Milli Mücadele günü nedeniyle bir mesaj yayinladi.
   Mesajinda Izmir’in isgal edilmesinin hemen ardindan Denizli halkinin Milli Mücadele’nin dönüm noktasi olabilecek hareketi baslattigini ifade eden Gürlesin, sunlari bildirdi:
   ‘15 Mayis 1919’un yil dönümünde atalarimizin bize biraktigi hür topraklar üzerinde onlarin aziz ruhlarini yad etmenin gururunu yasiyoruz. 15 Mayis bagimsizlik ruhunun Türk Milleti’nin öz karakteri oldugunun gösterildigi, düsman isgaline asla boyun egilmeyeceginin anlatildigi kutlu bir gündür. Izmir’in isgali daha pek çok yerde duyulmamisken, isgalden 4 saat gibi kisa bir süre sonra Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliginde toplanan Denizli halki, Milli Mücadele’nin belki de dönüm noktasi olan bir hareketi baslatmis oldu.
   Müftü Ahmet Hulusi Efendi, Denizli halkina hitaben yapmis oldugu konusmada Türk Milleti’ne yapilan haksizliga asla boyun egilmemesi gerektigini, her ne surette olursa olsun (Elinizde hiçbir silahiniz olmasa dahi üçer tas alarak düsman üzerine atmak suretiyle mutlaka fiili mukabelede bulununuz) diyerek Milli Mücadele’yi baslatmistir. Böylece Milli Mücadelenin fitili Denizli’den ateslenmistir. Kimsenin milli benligine ve bütünlügüne kast edici bir harekette bulunmayan Türk milleti, kendi birligine kastedenlere de her zaman büyük dersler vermeyi basarmistir. Tüm dünyaya verilmis bir ders ve örnek olan bir mücadele için atilmis ilk adimin ilimizde olmasi bizim için ayri bir gururdur.
   Bu vesileyle Milli Mücadele kahramani hemsehrilerimin, tüm sehitlerimizin ve tüm bu mücadelenin merkezini olusturan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ruhlari sad olsun. 15 Mayis Milli Mücadele Günümüz hepimize kutlu olsun.’

KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER