anasayfafacebooktwitter
destekhatti
PAMUKKALE BELEDİYESİ'NDEN OSMANLICA KURSU'NA KATILAN GENÇLERE DESTEK 20.02.2017

Pamukkale Belediyesi her alanda gerçekleştirdiği başarılı proje çalışmalarının yanı sıra eğitim desteklerine de hız kesmeden devam ediyor. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Osmanlıca eserlerin okunması için açılan Osmanlıca kursu çok önemli. Biz de belediye olarak kursa katılan gençlere destek verdik” dedi.

Pamukkale Belediyesi, Hayrat Vakfı’nın düzenlediği “Osmanlı Türkçesi Kursları”nda kurs gören gençlere motivasyon sağlamak amacıyla Denizli Kayak Merkezi’ne gönderdi. Sabahın erken saatlerinde Pamukkale Belediyesi binasında toplanan 250 gence Pamukkale Belediyesi’nce kahvaltı verildi. 4 ay süren kura katılan gençlerle buluşan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, gençlerin bu tür kurslara katılımını teşvik etmek amacıyla Belediye olarak katkı sunmak istediklerini belirtti. “Osmanlı Türkçesi önemli, bu konuda Hayrat Vakfı’na teşekkür ediyorum” diyen Başkan Gürlesin, “Yeni yetişen neslin Osmanlı Türkçesi okuması gerektiğine inanıyoruz. Bakanlığımızın yaptığı çalışmalar doğrultusunda bu konuda hassasiyetin oluşmasına yönelik böyle bir çalışmaya girildi. Denizli başta olmak üzere ülkemizin tamamında Hayrat Vakfı bu konuya hassas yaklaşarak gençlerimizin Osmanlı Türkçesini öğrenmesine destek oluyor. Pamukkale Belediyesi olarak da bizlerde Hayrat Vakfı’nı bu konuda yalnız bırakmak istemedik” dedi.

“OSMANLICA ÖNEMLİ”

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, arşivlerde birçok Osmanlıca eserin bulunduğunu ancak bu eserleri okuyacak insanın olmadığının altını çizerek, bundan dolayı Osmanlıca Türkçesi’nin geliştirilerek gençlere öğretilmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Gürlesin, “Gençlerimizin geçmişini öğrenmesi noktasında Osmanlıca Türkçesi kurslarının öneminin bilincindeyiz. Bizler, geçmişimizin bilinmesi hususunda Osmanlı Türkçesi’nin araştırılıp bilinmesi açısından bu konuyu önemsiyoruz. Ayrıca Pamukkale Belediyesi olarak yapmış olduğu işlerde, günü birlik, sadece görsel anlamda dokunuşlar değil; Asıl köklerinin, özünün ne anlama geldiğine özellikle dikkat ediyoruz” diye konuştu. Başkan Gürlesin, kahvaltının ardından Hayrat Vakfı Osmanlıca Türkçesi hocalarını ve öğrencilerini Denizli Kayak Merkezi’ne uğurladı.


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER