anasayfafacebooktwitter
destekhatti
KIBRIS’TA YAŞANAN KATLİAMIN TANIKLARI BULUŞTU 12.04.2016

Pamukkale Belediyesi’nin ilçede ikamet eden Kıbrıs Gazilerini Barış Harekatından 42 yıl sonra götürdüğü yavru vatanda duygu dolu bir buluşma yaşandı. Gruba şehitlikte o dönemi anlatan karısı ve 5 çocuğu katledilip katliam çukurlarına gömülen ve 1,5 yaşındaki oğlunun 40 kurşunla annesinin boynuna sarılı halde çıkarıldığı Kıbrıs Mücahidi Kamil Meriç’e Pamukkaleli Gazi Ferhat Alkan, eşini ve çocuklarını kendisinin ve birliğinin katliam çukurunda bulduklarını anı defterinden notlarla paylaştı. O anlarda ise Gaziler gözyaşlarına hakim olamadı.

Pamukkale İlçesi’nde ikamet eden Kıbrıs Gazilerini Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin 42 yıl önce barışı ve huzuru götürmek için gittikleri yavru vatana bu kez anılarını yad etmek için götürdü. Gezide Kıbrıs Türklerinin o dönemde yaşadığı vahşet, katliamlar ve zulümlerin canlı tanıklarının tesadüfi olarak buluştuğu bir an, adeta bir kez daha o dönemi zihinlerde tekrar canlandırdı.

 GÖZ YAŞLARI SEL OLDU

Başkan Gürlesin’in de eşlik ettiği Gazilerin ilk duraklarından biriside, Barış Harekatı sırasında geri çekilen Rum askerlerince, Türk Köyleri olan Atlılar, Sandallar ve Muratağa’da kadın ve çocukların olduğu yüzlerce vatandaşın katledilip, toplu olarak gömüldüğü ve bölgede Katliam Çukuru olarak anılan yerler, şehitlikler olmuştu. Kıbrıs Mücahidi Kamil Meriç, gönüllü olarak her kafileye olduğu gibi o dönemde katliamları, zulümleri unutturmamak için anlattığı yaşananları Pamukkale Gazi Kafilesine aktardı. O dönem kendisinin esir olduğunu aktaran Meriç, Rum askerlerinin Barış Harekatı başlamasıyla geri çekildiğini ve eşinin, 5 çocuğunun yaşadığı Atlılar Köyü dahil Sandallar ve Muratağa’da neredeyse tamamı çocuk ve kadın olan halkı katlederek, kimselerin bulamaması amacıyla “Katliam Çukuru” olarak anılan yerlerde kurşuna dizerek, çeşitli işkencelerle canlı yada öldürülmüş olarak gömdüğünü anlattı. Katliam çukurundan 1,5 yaşındaki oğlunun annesine sımsıkı sarılmış halde üzerinden 40 kurşunla çıkarıldığını aktaran Meriç, diğer 4 yavrusunun da yan yana kurşuna dizilmiş halde bulunduğunu aktardı.Duygu dolu anların yaşandığı göz yaşlarının sel olduğu o anlarda Pamukkaleli Gazi olan Kıbrıs Barış Harekatı’na 39. Tümen 14. Piyade Alayı Topçu Taburunda Asteğmen olarak görev alarak katılan Ferhat Alkan, bölgeye ilk gelen birlik olduklarını belirterek, Kamil beyin eşinin ve çocuklarının gömüldüğü katliam çukurunu kendilerinin bulduğunu ve o vahşetin tüm detaylarını yazdığı hatıra defterinden okuyarak paylaştı. Kıbrıs Mücahidi Meriç ve Gazilerin gözyaşlarını tutamadığı o anlar ise, acıları bir kez daha yaşattı.

 ANI DEFTERDİNDEN ANLATTI

Gazi Alkan, o süreci anı defterinden şu sözlerle paylaştı, “Kıbrıs’a çıkarma yaptıktan sonra 18-20 Ağustos tarihlerinde bu 3 köyün yukarı kısmında Rumların yaşadığı Pi köyüne oradaki Rum halkını korumak için görevlendirildik. Köye geldikten sonra bir sızma ihbarı aldığımız için Atlılar, Sandallar ve Muratağa olan bu 3 köye geldik. Türk köyleri olduğu cami minarelerinde belliydi. Ancak tüm aramalarımıza rağmen kimseyi bulamadık. O anlarda yaşlı bir amca ve yanında 10 yaşında bir çocuk Türk askeri olduğumuz görünce koşarak yanımıza geldi. Köylü nerede dediğimizde onlarda aynı soruyu bizlere yöneltti. Yalnız çocuk, askerlerin kadınları ve çocukları kuzey bölgesini göstererek oraya doğru götürdüklerini söyledi. Bizde o bölgeye intikal ettik. Sazlıkların içinde çukurca bir alanda palet izleri ve toprağın yeni kapatıldığını gördük. Komutanımızın da emriyle açmaya başladığımızda ilk önce bir kadın kolu sonra da annesinin boynuna sarılmış bir çocuk bulduk. Hemen üstlerimize haber verildi. Sonrasında Birleşmiş Milletler Dış Basın Örgütü ve diğer yetkililerinde yer aldığı grubun gözetiminde katliam çükürü açılarak o vahşet gözler önüne serildi” dedi.

Tesadüfi olarak bir buluşmanın yaşandığı o anlar sonrası Pamukkale Gaziler, şehitlikler ve katliam çukurlarını ziyaret ederek, şehitler için dua etti.

 

 

 

 

 


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER