anasayfafacebooktwitter
destekhatti
PAMUKKALELİ GAZİLER KIBRIS’TA ANILARINI YAD ETTİ 09.04.2016

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, ilçede ikamet eden Kıbrıs Gazilerine Barış Harekatı’ndan 42 yıl sonra götürdüğü yavru vatanda, Gazi Mağusa, Lefkoşe ve Girne’de şehitlikler, gazilerin görev yaptığı alanlar, tarihi doku başta olmak üzere 3 gün süren unutulmaz bir gezi yaşattı. Eşleriyle birlikte geziye katılan ve anılarını yad eden, duygu seli ile gözyaşlarını tutamayan gaziler, kendileri için böylesi önemli bir organizasyonu gerçekleştiren Başkan Gürlesin’e teşekkürlerini sundu.

 Pamukkale İlçesi’nde ikamet eden Kıbrıs Gazilerine en güzel hediyeyi Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin verdi. Başkan Gürlesin, 42 yıl önce Kıbrıs’a barışı ve huzuru götürmek için giden ve canlarını ortaya koyan Kıbrıs Gazilerini eşleriyle birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürdü. İlçede yaşayan 40 Gaziden 20’si eşleriyle birlikte Başkan Gürlesin’in de eşlik ettiği ilk kafilede unutulmaz bir Kıbrıs gezisi yaşadı. Birkaç gün sonra ikinci kafilede yine 20 gazi eşleriyle birlikte Kıbrıs’a götürülecek.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Antalya’ya oradan da uçakla Kıbrıs’a ulaşan Gazilerin ilk durağı Gazi Mağusa oldu. Gaziler gezide Barış Harekatı sırasında geri çekilen Rum Cuntası askerlerince,  Atlılar, Sandallar ve Muratağa’da Türk köylerinde kadın ve çocukların olduğu yüzlerce vatandaşın katledildiği, toplu olarak gömüldüğü ve bölgede Katliam Çukuru olarak anılan yerleri, şehitlikleri gezerek, şehitler için dua etti. Duyguların gözyaşı olarak akıp sel olduğu o anlarda ise esir düşen, karısı ve 5 çocuğu katledilen, dönemin canlı tanığı Kamil Meriç’in anlattıkları adeta kanları dondurdu. Kıbrıs Türklerinin yaşadığı zulüm, katliamları anlatan ve ailesini bu dönemde kaybeden Meriç, “Türk ordusu karşısında tutunamayan Rum-Yunan ikilisi, hızla geri çekilmeye başladı. Ve bu 3 köyde insanlık dışı bir katliam yaptılar. Kadın ve çocukların topluca gömüldüğü Katliam Çukuru bulunup açılmaya başlandığında ilk olarak eşim ve onun boynuna sımsıkı sarılmış 1,5 yaşındaki oğlum bulunuyor. Oğlumun üzerinden 40 mermi çıktı. Diğer yavrularımda kazıda yan yana kurşuna dizilmiş halde bulundu. O katliamlardan ve zulümden Kıbrıs Türkünü kurtaran ordumuzu, Mehmetçiğimizi yüce yaradanım daima güçlü kılsın. Bu soykırımı, vahşeti ömrüm yettiğince herkese anlatmaya devam edeceğim” dedi.

 BOĞAZKÖY ŞEHİTLİĞİNDE TÖREN

Ardından ise Gazilere, rehberler tarafından Kapalı Maraş ile ilgili bölge önünde bilgi verildikten sonra Kıbrıs'ın Ayasofyası olarak anılan mimarisi ile dikkat çeken Lala Mustafa Paşa Camisine ziyarette bulunuldu. Sonrasında ise Başkan Gürlesin ve gaziler, bir dönem Denizli 11. Piyade Tugay Komutanlığı görevini yapan Kıbrıs Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Erhan Uzun’u ziyaret ederek, eski günler  yad edildi. Kıbrıs gezisinde yine Denizlili şehitlerinde bulunduğu ‘Barış Harekatında’  şehit düşen 327 Mehmetçik ve 26 Kıbrıs Mücahidinin ebedi istirahati olan Boğazköy Şehitliğinde,  şehitler hatırasına çelenk bırakıldı dualar edildi. Başkan Gürlesin ayrıca, Pamukkale Belediyesi’nin kardeş şehri olan Dikmen Belediyesi’ne ziyarette bulunarak Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ile görüştü. Başkan Gürlesin iki şehir arasındaki diyaloğun daha da artması için Başkan Çelebi’yi Pamukkale’ye davet etti.

 RAUF DENKTAŞ’A DUA

Gazilerin ikinci durağı Lefkoşe oldu. Başkan Gürlesin ve gaziler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 1. Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaşı mezarı başında ziyaret ederek, dua etti. Sonrasında kafile Lefkoşe’nin tarihi dokusunun rehberler eşliğinde gezdi. Kıbrıs'taki en gelişmiş mimarili eserlerin arasında yer alan Büyük Han ve ardından yine mimarisi ile göz kamaştıran Selimiye Cami başta olmak üzere şehrin Rum Kesimine açılan kapıları ve son olarak Rum Kesimi ile Türk kesimini birbirinden sadece bir tel örgüyle ayıran Yiğitler Burcu gezildi.

 BARBARLIK MÜZESİ ZİYARET EDİLDİ

Başkan Gürlesin ve Gaziler sonrasında ise Rumların yaptığı katliamlardan bir tanesi olan ve tarihe kara bir leke olarak kazınan Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı Doktoru Binbaşı Dr. Nihat İlhan’ın görevdeyken evine baskın vererek eşi ve 3 çocuğunu, komşularını katlettiği ve bugün Barbarlık Müzesi olarak gezilen evi ziyaret etti. Evde kan dondurucu o gecenin detayları bir kez daha yürükleri dağlamaya yetti. Son gün ise Başkan Gürlesin, gazilerle birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizmde kalbi sayılan Liman kenti Girne’ye gitti. Kafile şehirde İbret Müzesi olarak ta anılan Mavi Köşk başta olmak üzere kentin en ilginç tarihi eserlerinden bir tanesi olan Girne Kalesi ve birçok tarihi yeri görme fırsatı buldu.

“HAYALİMİZDİ GERÇEK OLDU”

Başta Muharip Gaziler Derneği Denizli Şube Başkanı Hamdi Helvalcılar olmak üzere tüm gaziler bir bir Başkan Gürlesin’e kendileri için böylesi anlamlı ve güzel bir gezi düzenlediği için teşekkür etti. Gaziler, 42 yıl önce barışı tesis etmek için Kıbrıs’a gittiklerini vurgulayarak, “Barış Harekatından sonra Kıbrıs’a çoğunluğumuz gelmesi bir hayaldi. Sayın Başkanımız Hüseyin Gürlesin bizlerin hayalini gerçeğe dönüştürdü. 42 yıl sonra geldiğimiz Kıbrıs’ta yaşadığımız duyguların tarifi mümkün değil. Bize öyle bir mutluluk yaşattı ki, kelimelerle ifade etmek zor. Bir Gazi olarak bize sunulan en anlamlı hediyeyi aldık. Geziyle anılarımız tazeledik. Bize böyle bir hediye sunan Başkanımız sayın Gürlesin’e bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

“GAZİLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK YETMEZ”

Vatanı için, milleti için gözünü kırpmadan canını siper eden gazilere ne yapsalar az olacağını vurgulayan Başkan Gürlesin, şunları söyledi, “Pamukkale Belediyesi olarak gazilere her zaman büyük önem verdik vermeye de devam edeceğiz. Kıbrıs Barış Harekatında da eşsiz hizmetleri ve kahramanlılarıyla gazilerimiz görevlerini yerine getirmiştir.  Gazi Mağusa, Lefkoşe ve Girne olmak üzere 3 gün süren gezimizde gazilerimizin o heyecanlarını, mutlulukları bizleri de ziyadesiyle mutlu etti. Çok güzel ve anlamlı bir çalışmayı hayata geçirmiş olduk. Kıbrıs’ın ruhunu gezimizle ve gazilerimizin bizlerle paylaştıkları anılarıyla bir kez daha yaşadık. İnşallah birkaç gün sonra diğer kafilemiz Kıbrıs’a yola çıkacak. Onlarda bu güzelliği yaşayacaklar. Gazilerimizin belirttiğim gibi her zaman yanında ve destekçileri olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

 


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER