anasayfafacebooktwitter
destekhatti
BİZİ BİZ YAPAN AİLE HAYATIMIZDIR SEMİNERİ YAPILDI 15.01.2016

Pamukkale Belediyesi ve Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı, ‘Bizi Biz Yapan Aile Hayatımızdır’ konulu konferans düzenleyerek Eğitimci Yazar Halit Ertuğrul’u, ilçe sakinleriyle buluşturdu.

Pamukkale Belediyesi, sosyal ve kültürel etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. EGS Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki konferansa, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Başkan Yardımcıları Selim Arkan, Adnan Kaya, Veli Demir, Türkay Gözlükaya, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ertan Öz katıldı. Çok sayıda vatandaş da konferansa büyük ilgi gösterdi. 

-RABBİM HAYIRLI HİZMET ETMEYİ NASİP ETSİN-

Başkan Gürlesin, konferansın ardından yaptığı konuşmada konferans gelenlerin ne kadar şanslı olduğuna dikkat çekerek, ‘Olmayanların ise neler kaçırdığını hep birlikte gördük. Hocamız da bunu konferans başında dile getirdi. Bize özel bir gece olacağını söylemişti. Rabbim kendisinden razı olsun. Bizler de yöneticiler olarak üzerimize düşen görevleri biliyoruz. Yaşanan bu olayların hocalarımızın aracılığıyla aktarılmasıyla daha da etkileniyoruz. Rabbim inşallah hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin. Bu söylenenlerden sonra o görevlerimizi hakkıyla yerine getirmek için biz yöneticilerde daha da çaba sarf edeceğiz. Pamukkale Belediyesi olarak böyle güzel sosyal ve kültürel etkinliklere deva edeceğiz’ dedi.

                Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru da, toplumda yaşanan sıkıntıları dile getirmenin yöneticilerin boynunun borcu olduğunu söyledi. Nerde bir güzellik varsa kaynağının insan olduğunu belirten Kaymakam Beyru, ‘Nerede bir problem varsa yine kaynağı insandır. O zaman iyilikleri ve güzellikleri yaşamak ve bunları artırmak için iyi insanlar yetiştirmeliyiz. İyi insan yetiştirildiğinde bütün problemler teker teker ortadan kalkıyor. Bizler iyi bir insanı nasıl yetiştiririz sorusunun cevabını bulmak için elimizden geleni yapmaya hazırız. Çünkü, ülkemde, dünyada, her yerde sorunların iyi insanlar tarafından çözüleceğine inanıyorum’ dedi.

-TÜM ÇİÇEKLERİ BABASIZ BÜYÜYEN KIZLARIMA VERİRİM-

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ertan Öz Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin’e sosyal kültürel etkinlikleri için çok teşekkür ederek, ‘Vakfımızla böyle bir organizasyona imza attığı için kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Ahmet Hulusi Efendi Vakfı’nın amacı iman hakikatlerinin bir fazla kişiye aktarılmasının dışında başkan bir amacı yoktur. Eğitmen Halit Ertuğrul’u daha önce üniversitede birkaç kez ağırladıklarını ve kendisinden güzel bir alışkanlık kazandığını kaydeden Prof. Dr. Ertan Öz, ‘Kendisi konferansı verdikten sonra, salondakilere babasız büyüyen kızımız var mı diye sordu. Ardından sahneye gelen kıza, kendisine sunulan çiçeği taktim etti. O günden sonra yurt içi ve yurt dışında ne zaman bir konferansa gitsem, bana sunulan çiçekleri salondaki babasız büyüyen kızlara sunuyorum’ dedi.

-GÖZ YAŞLARI SEL OLDU-

Eğitmen Yazar Halit Ertuğrul ise uzun süre unutulmayacak güzel bir konferansa imza attı. Bazı izleyiciler duygu yoğunluğundan gözyaşlarını tutamazken bazıları ise gözünü bile kırpmadan konferansı dinledi. Konferansa başlarken bugünün çok özel bir gün olacağına dikkat çeken Eğitimci Yazar Ertuğrul, aile yapısının ele alınarak yaşama olumlu katkı konulacağını söyledi. Eğitim hayatım boyunca birçok çocuk, genç, anne, baba ve yaşlı insanları tanıdığını birçok aileyle görüştüğünü ifade eden Eğitimci Yazarın konuşmasında öne çıkanlar şöyleydi:

‘15 yıldır da danışmanlığını yaptığım ailelerde yüzlerce drama şahit oldum. Ahir zamanın bir fitnesiyle karşı karşıyayız. Artık ateş hanelerimize düştü. Hangi evin kapısını çalarsanız çalın, eşiyle, çocuğuyla başı dertte olan bir Allah’ın kulunu gösteremezsiniz. Bunların üstesinden gelmek için nereden başlamamız lazım. Bugün nereden başlamamız gerektiğini ele alacağız. Dünyanın en zengini, ailesinde huzuru olandır. Dünyanın en fakiri de ailesinde huzur olmayandır.

-RABBİM BİZLERİ EŞİMİZLE VE ÇOCUKLARIMIZLA İMTİHAN ETMESİN-

Rabbim, bizleri eşimizle çocuklarımızla imtihan etmesin. Hayatın en dayanılmazı insanın eşiyle, çocuklarıyla olan imtihanıdır. Başkasına akıl vermek, tavsiyede bulunmak çok kolaydır. Ancak sıkıntı eşiniz ve çocuklarınız arasındaysa bu kolay değildir. Yüzlerce ailenin içi dram doludur. İçinden geldiğim için biliyorum. Toplumla ilgili aile hayatıyla ilgili en büyük problem, insanların mantık ve varoluş nedenini kaybettiler. İnsan olmakla ilgili görevlerinin farkında değiller. Bütün mesele buradadır. İnsanlar sahip olduğu değerleri kaybetmeyince, elinden çıkmayınca anlayamazlar. Biz ne kadar değerli nimetlere sahibiz bunları bilmiyoruz. En huzurlu insan kendini sorgulayan hesaba çeken insandır, varlık sebebinin farkına varmaktır. Fark ettiniz mi, hepinizin ayakları tutuyor, yürüyerek geldiğiniz, can kulağıyla beni dinliyor ve beni görüyorsunuz. Bunların ne büyük bir nimet olduğunu hiçbirimiz bilmiyoruz. Çünkü kaybetmeyince bu nimetleri fark edemedik. Mustafa isminde bir öğrencim vardı. Göz kapakları düşmüş kalkmıyordu. Kaldırımda yürürken insanlara çarpıyorum bana körmüsün diyorlar. Göz kapağımı kaldırıp yürüdüğümde içine toz doluyor. Bilsem ki göz kapaklarımı kaldıran ilaç olsun, ona sahip olmak için ömür boyu kul köle olurum diyor.

-HANGİMİZ SAHiP OLDUKLARIMIZ İÇİN ŞÜKÜR EDİYORUZ-

Allah aşkına hangimiz sabah kalktığımızda sahip olduklarımız için şükür ve dua ettik. Bizlerde aynı gözümüz, kulağımız, burnumuz ve sahip olduklarımız gibi ailemizin de değerini anlayabilirsek sorunların çözümüne bir adım daha yaklaşmış oluruz. 

Bir insan sahip olduğu değerlerin kıymetini bilmiyor, varlık sebebini bilmiyor, taşıdığı değerlerin kıymetini ne kadar fark etmemişse o kadar problemli ve mutsuzdur. Toplum içinde o tehlikelidir. Ama bir insan, insan olmakla, kul olmakla, taşıdığı değerleri biliyorsa, sahip olduğu değerleri fark etmişse o insan mutlu ve faydalıdır. Biz aile hayatında, çocuklarımıza, sokaklarda problem haline gelen gençlere, elden avuçtan çıkmış insanlarımıza nasıl yaklaşacağız işin bu tarafına bakacağız. Çocuklarımız nasihat dinlemez boşuna zahmet etmeyin. Çocuklar sözlere değil davranışlarınıza bakar. Akıllı anne babalar nasihat etmez. Bunu bilen aileler yaptıkları ve davranışlarıyla örnek olur ve bunu çocuklarından ister. Yapılan bilimsel çalışmalarda çocuk anne karnına düştükten sonra annenin bütün karakter yapısı ve davranışlarının çocuğa kodlandırıldığı görülmüştür. Yine başka bir çalışmada, çocukların karakter oluşumunda babaların çok etkili olduğu görülmüştür. Aile hayatımız bir otel, lokanta ve piknik alanı değildir. Aile hayatımız bir okuldur. Ne olur eve geldiğimizde bütün beyefendi ve hanımefendiliğimiz bir kenara bırakalım ve bütün sevgimizi çocuklara gösterelim. Hz. Ali’nin çok güzel bir sözü vardır. Kötü bir çocuk yoktur, ama kötü anne baba vardır. Çocuklar alışkanlıklarını, davranışlarını doğarken getirmediler. Bizi model aldılar, bizi kodlayıp kendilerine uyarladılar. Karakterin şekillenmesi bundan dolayıdır. Bu nedenle çocuklarımıza iyi davranıp her fırsatta sevgimizi göstermeliyiz. Sevgi ve güven ortamında büyüyen çocuklar gelecekte sağlıklı toplumların oluşmasına büyük önem taşırlar.

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Yaklaşık 2 saat süren konferansın ardından Eğitmen Yazar Ertuğrul’a çiçek verdi.

 


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER