anasayfafacebooktwitter
destekhatti
BAŞKAN GÜRLESİN, TERMAL TURİZMDE O MÜJDELERİ VERDİ 29.12.2015

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, MÜSİAD Denizli Şubesi’nin konuğu olduğu toplantıda termal turizm noktasında gelişmeleri ve müjdeleri aktardı. Termal sağlık turizminin gelişimi için Almanya’dan direkt Çardak Havaalanına Charter uçuşların başlaması için önemli bir eşiğe geldiklerini vurgulayan Başkan Gürlesin, ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın şifa merkezi Karahayıt’a özel bir çalışma yürüttüğünü söyledi. Beyaz cennet Pamukkale’nin işletim hakkının ise, Pamukkale Belediyesi’ne ya da Büyükşehir’e devri noktasında çalışmaları yürütmeye devam ettiklerini dile getirdi.

 Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi’nin konuğu olarak 2015 yılı son toplantısına katıldı. Başkan Gürlesin’i MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, yönetim kurulu ve üyeler karşıladı. MÜSİAD Şube Başkanı Biltekin, Başkan Hüseyin Gürlesin’e 2015 yılının son toplantısına katılarak belediyenin yürüttüğü çalışmalar ve yeni yılda hayata geçecek projelerle ilgili bilgi aktardığı için teşekkür etti.

“YATIRIM ATAĞIMIZ SÜRECEK”

Toplantıda söz alan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, ilk olarak belediye çalışmaları noktasında bilgi paylaştı. Modern bir Pamukkale yolunda hızlı adımlarla ilerlediklerini belirten Başkan Gürlesin, “Pamukkale İlçemiz 320 bin nüfus ve genişliği ile 24 ilimizden daha büyük konumda. Kuruluş aşamasını çok hızlı geçerek 68 mahallemize hizmet götürmek noktasında önemli adımlar attık. Her mahallimize de hizmet anlamında, yatırım anlamında bir çivi çaktık. 2015 yılında dev bir üst yapı hamlesini hayata geçirdik. Büyükşehir Belediyemiz ile yaptığımız protokolle 30 mahallemizin ana arterlerinin üst yapısını da bünyemize alarak ciddi bir yatırım gerçekleştirdik. 2016 yılında da üst yapı yatırım atağımız devam edecek. Dev yatırımlara da imza atacağız. Yeni yılda 2 katlı otopark, 4 üst geçit olmak üzere bölgeye hitap edecek Dokuzkavaklar Semt Hastane binasının inşasını Pamukkale Belediyesi olarak biz yapacağız. Ayrıca Bağbaşı’na Denizli’nin en iddialı projelerinden birini yapımına başlayacağız. Toplam maliyeti 40-50 milyon lirayı bulması beklenen Bağbaşı Kültür Sanat ve Yaşam Merkezi’ni halkımızın hizmetine sunacağız. Sosyal Belediyecilik anlayışımız gereği 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da insanımız odaklı birçok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

 “GELECEĞİMİZ TURİZM”

Beyaz cennet Pamukkale, termal sağlık şifa merkezi Karahayıt ve bölgesi, tarihi antik kentleriyle Pamukkale İlçesi’nin, Denizli’nin geleceğinin turizmle şekilleneceğini belirten Başkan Gürlesin, “Özellikle termal sağlık turizmi noktasında çok hassasız. 60 dereceyi geçen termal şifaları suları ve diğer özellikleri ile Karahayıt ve o bölgemizin termal sağlık turizmi anlamında potansiyeli dünyada yadsınamayacak noktada. Bu nedenle Karahayıt ve bölgemizde ciddi bir üst yapı dönüşümü başlattık. Termal sağlık turizminin gelişimi için birçok çalışmayı hayata geçirdik. Sağlık turizminin edünyada konomik anlamda payı çok büyük. Bu paydan Pamukkale olarak bizde hak ettiğimizi almalıyız. Karahayıt’taki o hazinemizin artık gün yüzüne çıkartılması gerekiyor. Termal Sağlık turizminde önde olan Çek Cumhuriyeti ve Almanya’da incelemelerde bulunduk. Şifalı suyu ile bölgedeki doğal ve tarihi güzellikleriyle Karahayıt, Pamukkale, Akköy, Gölemezli daha önde. Turistlerin tercihi noktasında ne isterseniz var. Turistlerin bu bölgeyi tercih etmesi için gereken ne varsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

“SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN KARAHAYIT’A ÖZEL ÇALIŞMA”

Termal Sağlık turizmi noktasında Sağlık Bakanlığı’nın Karahayıt özelinde bir çalışma yürüttüğünü belirten Başkan Gürlesin, “Bilindiği üzere 17 Ekim’de İstanbul’da termal sağlık turizmi noktasında 28 ülkenin Sağlık Bakanlarının da katıldığı toplantı gerçekleştirildi. Ülkemizde termal anlamda 1800 nokta var. Karahayıt, bu toplantıda özel gündem maddesi olarak bir sunumla tanıtıldı. Bende bu toplantıya katıldım. Karahayıt ve bölgemizin her anlamda zenginliği, o ülkelerin Sağlık Bakanları ve sektör temsilcilerine anlatılmış oldu. Şu bilgiye de vermek isterim! Karahayıtımızla ilgili Sağlık Bakanlığımız, özel alan olarak belirlenmesi noktasında bir çalışma yürütüyor. Pamukkale Belediyesi olarak ta biz buna müdahiliz. İnşallah bölgemiz termal sağlık merkezi anlamında özel bir statü alacak. Bu durum turizmin gelişimine bu büyük katkı sunacak” dedi.

 ALMANYA’DAN DENİZLİ’YE UÇAK KALKACAK

Termal sağlık turizminin gelişimi için Almanya’dan direkt Çardak Havaalanına Charter uçuşların başlaması için önemli bir eşiğe geldiklerini aktaran Başkan Gürlesin, “Özellikle beyaz cennet Pamukkale’ye yılda yaklaşık 1 milyon 700 bin turist geliyor. Bu turistler günü birlik daha çok Antalya bağlantılı turlarla bu güzelliği görüp dönüyor. Bu durumdan kurtulmak zorundayız. Şifaları suları, beyaz cennet Pamukkale’si, tarihi zenginleriyle bu bölgemize artık uzun süreli konaklamalı, başta termal sağlık turizmi öncelikli turistlerimizin gelmesi gerekiyor. Bu konuda Pamukkale Belediyesi olarak her platformda, fuarda tanıtım amaçlı destekleri vermeye başladık. Bunun yanında Almanya’da yaptığımız ziyaretlerde Düsseldorf şehrinden direkt Çardak Havaalanı’na Charter uçuşların başlaması için görüşmelerimiz oldu. Bu konuyu olgunlaştırdığımızı söyleyebilirim. Öncelikli 2 haftada bir sefer planlıyoruz. Sonrasında talebe göre sefer sayılarının artacağını düşünüyorum. Bu durum bir başlangıç olacak inşallah. Pamukkale Üniversitemizin Karahayıtın girişine yapacağı 99 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesiyle önemli bir açıkta kapanacak. Bu konuyu da yakından takip ediyoruz.  Sonuçta termal sağlık turizminde isteğimiz noktaya gelmemiz çok önemli. Bu konuda gereken ne varsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 “PAMUKKALE’Yİ İSTİYORUZ”

Beyaz cennet Pamukkale’nin işletilmesi noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını da hatırlatan Başkan Gürlesin, “Şuan işletme hakkı TÜRSAB’ta olan Pamukkale’nin Denizli’ye tekrar verilmesini istiyoruz. Bu konuda yaptığımız girişimlerle Pamukkale Belediyemize ya da Büyükşehir Belediyemize, bu cennet köşenin işletim hakkının verilmesini talep ettik. Bunun için çabalıyoruz. Eğer yerel yönetimlerimize devir edilmesi durumunda insanlarımızın bu güzelliği görmeleri için ayda 1 gün ya da dini veya milli günlerde halka açılması noktasında çalışmalarımızı da hayata geçirebileceğiz. Beyaz cennet Pamukkale’nin işletilmesi ile ilgili bir devir olmaz ise de 2016 yılının sonunda sözleşme süresinin dolması nedeniyle burası ihaleye çıkacak. Bu ihaleye de girmek istiyoruz” dedi.

 Konuşmasının ardından Başkan Hüseyin Gürlesin, MÜSİAD üyelerinin kendisine yönelttiği soruları yanıtladı. Toplantının sonunda MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, Başkan Gürlesin’e teşekkür plaketi verdi.

 

 

 

 


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER