anasayfafacebooktwitter
destekhatti
PAMUKKALE BELEDİYESİ’NDEN ÖĞRENCİLERE GERİ DÖNÜŞÜM EĞİTİMİ 18.12.2015

Pamukkale Belediyesi, “Geleceğimiz İçin Geri Dönüşümü Seçin” sloganıyla ilçede ilk ve ortaokul öğrencilerinde çevre ve geri dönüşüm bilinci oluşturmak amacıyla “Eko Gezi” eğitim programını başlattı. Ahmet Gökşin İlkokulu’nda gerçekleşen eğitime katılan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, öğrencilere geri dönüşümün çevreyi ve doğayı koruduğunu, hem de ekonomik kazanım sağladığını öğütledi. Öğrenciler eğitim sonrası geri dönüşüm tesisine götürülerek, dönüşümün nasıl yapıldığını yerinde gördü.

Pamukkale Belediyesi, ilçede bulunan ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik olarak çevre bilincinin oluşturulması, doğa sevgisinin aşılanması, geri dönüşümün önemi başlıklarıyla bir eğitim programı başlattı. “Geleceğimiz için Geri Dönüşümü Seçin” sloganıyla Eko Gezi eğitim programını Çevre Mühendisi Durkadın Kazak, Çevre Teknikeri Yasemin Akkavak ve yardımcı personel Sait Doğan’dan oluşan ekip veriyor. Eğitim, öğrencilere geri dönüşümün öneminin aktarıldığı çizgi sinema başta olmak üzere görsel materyaller ile birlikte bir eğitim sunumu ve sonrasında DENÇEV Geri Dönüşüm Firması’na gerçekleşen geziyle dönüşümün nasıl yapıldığını yerinde gösterilmesini kapsıyor. Ayrıca öğrencilere çevre ve geri dönüşüm bilincinin aktarıldığı boyama kitabı, dergi ve broşürler dağıtılıyor. İlk etapta 100. Yıl Mehmetçik Ortaokulu, Ahmet Gökşin İlkokulu, Yardımseverler Derneği İlkokulu, Hacı İbrahim Demireren Cumhuriyet İlkokulu ve Pakize Suzan Özkardeş İlkokulu’nda eğitimler verilerek, öğrenciler geri dönüşüm firmasına götürüldü. Ayrıca öğrenciler, Denizli Büyükşehir belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Sahasına da ziyarette bulundu. Pamukkale Belediyesi, eğitim yılı içerisinde tüm ilk ve ortaokullarda Eko Gezi eğitim programına devam edecek.

 BAŞKAN GÜRLESİN’DEN ÖĞRENCİLERE ÇEVRE DERSİ

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Ahmet Gökşin İlkokulu’ndaki eğitime katıldı. Pamukkale Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Pamukkale Belediye Başkan Yardımcısı Veli Demir’in de katıldığı programda Başkan Gürlesin, çevre ve doğanın korunması, geri dönüşüm bilincinin oluşturulması noktasında çocuklara öğütlerde bulundu. Doğa ve çevrenin korunduğu, doğal kaynakların en iyi şekilde ziyan edilmeden kullanıldığı sürece dünyada gelecek nesillerin rahat bir şekilde yaşayabileceğini belirten Başkan Gürlesin, “Geleceğimiz olan siz çocuklarımıza çevre ve doğanın korunması, geri dönüşüm bilincinin aşılanması noktasında hepimize önemli görev düşüyor. Çünkü yaşadığımız dünya tek. Doğa ve çevre korunursa, doğal kaynaklar ziyan edilmeden ölçülü bir şekilde kullanılırsa gelecek nesillerimizde yaşamlarına en iyi şekilde devam eder. Burada önemli olan konulardan biriside geri dönüşüm. Düşünün bir kağıt doğada 3 ila 12 ayda yok olabiliyor. Plastik şişe 1000 yılda, pet şişe 400 yılda, cam şişe ise 4000 ile 5000 yılda doğada yok oluyor. Ve bu süreç doğaya da büyük zarar veriyor. Bu nedenle bu ve benzer materyalleri geri dönüşüme gönderilmesi çok önemli. Bu şekilde hem çevreyi korumuş oluyor hem de ekonomik olarak büyük kazanç sağlamış oluyoruz. Okullarımızda verdiğimiz bu eğitimi önemsiyoruz. İnşallah geleceğimiz olan sizler, doğa ve çevre sever olarak, geri dönüşüm bilinciyle hareket edecek ve yaşadığımız şehri, ülkeyi ve dünyamızı en iyi şekilde koruyacaksınız” dedi.

 Başkan Gürlesin, eğitim sonrası öğrencilere şapka ve tişört hediye etti.

 

 

 

 

 

 


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER