anasayfafacebooktwitter
destekhatti
PAMUKKALE TERMAL TURİZMİN BAŞKENTİ 06.11.2015

PAMUKKALE TERMAL TURİZMİN BAŞKENTİ

 

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, dünyada termal sağlık turizminde adı öne çıkan ve şifalı sularıyla sağlık dağıtan Karahayıt ve Pamukkale’nin ele alındığı toplantıda, bölgeyle ilgili belediye olarak yaptıkları çalışmaları paylaştı. Başkan Gürlesin, Pamukkale ve Karahayıt’ın marka bir termal sağlık merkezi olma yolunda hızlı şekilde ilerlemesi için adeta seferberlik içinde olduklarını söyledi.

 

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Sağlık Turizmi Komitesi tarafından, termal sularıyla sağlık turizminde adı öne çıkan Pamukkale ve Karahayıt’a yönelik “Termal ve Sağlık Turizminin Başkenti Pamukkale’ isimli Colossae Otel’de bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Denizli’de bulunan acenteler, oteller ve hastanelerden temsilcilerin katıldığı toplantıda Denizli Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Pamukkale Kaymakamı Veysel Beyru, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, TÜRSAB Başkan Danışmanı Bülent Akarcalı, TÜRSAB Sağlık Turizmi Komitesi Başkan Yardımcısı Emre Afanyalı, TÜRSAB Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turan Köseoğlu, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Denizli İl Sağlık Müdürü Şükrü Arpacı, TÜRSAB Sağlık Turizmi Komitesi Üyesi Ali Kaya ve  KOSGEP Denizli Hizmet Müdürü Mahmut Oğuz Kılınç birer konuşma yaptı. Termal sağlık turizminde hem turist hem de gelir anlamında istenilen oranlara ulaşılması, konuklama süresinin daha uzun hale getirilmesi, sektörde dünyada markalaşma, eksikliklerin belirlenmesi ve giderilmesi, izlenecek yol haritası, tanıtım gibi birçok konunun ele alındığı toplantı da, sektör temsilcileri fikirlerini ve taleplerini de sunma imkanı buldu.

GÖZDEMİZ PAMUKKALE-KARAHAYIT

Zengin jeotermal kaynaklarıyla Pamukkale ve Karahayıt başta olmak üzere Pamukkale İlçesi’nin termal bir turizm cenneti olduğunu aktaran Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, bölgede termal sağlık turizminin daha iyi noktalara gelmesi açısından yaptıkları çalışmaları aktardı. Karahayıt ve Pamukkale bölgesinde sürekli olarak çalıştıklarını aktaran Gürlesin, “İlçemiz, Karahayıt ve Pamukkale ile zengin termal kaynakları ve tesisleriyle dünyaya şifa dağıtan bir merkez. Pamukkale Belediyesi olarak ta termal sağlık turizmi potansiyelimizi, hem ülkemiz noktasında hem de dünya genelinde anlatmaya ve duyurmaya çalışıyoruz. İki mahallemiz başta olmak üzere Akköy dahil bölgemizde üst yapı, yeşil alan ve diğer prestij çalışmaları anlamında göreve geldiğimiz günden bugüne çalışmaya devam ediyoruz. Dahası termal sağlık turizmi noktasında marka kent olma yolunda önemli adımlar atıyoruz. Bu kapsamda termal turizm noktasında yurt dışında adı öne çıkan Almanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki şehirlerde heyetlerimizle incelemeler yaptık. Oradaki termal turizmin fotoğrafını çekerek, Karahayıt’ımızda ve Pamukkale’mizde izlenecek yol haritasını çizme şansı bulduk. Gördüğümüz manzara termal şifalı su zenginliği, doğal ve tarihi zenginliğin birleştiği bölgemizin o yerlerden kat kat daha iyi konumda olduğuydu. Ancak yürümemiz gereken bir yol var. Bunu da en iyi şekilde yapacağımızı düşünüyorum” dedi.

 KENT ORMANI ÖNEMLİ

Termal sağlık alanında Karahayıt’a ve Pamukkale’ye önemli yansıması olacak, turistleri cezbedecek bir projeyi de hayata geçirdiklerini aktaran Gürlesin, “Üst yapı dışında bölgemizde termal sağlık turizmine katkı sağlayacak, turistlere doğa içinde yine sağlık odaklı bir yaşam sunacak Kent Ormanı Projemiz hayat buluyor. Bu kapsamda Karahayıt’ın hemen üzerinde bulunan 510 dönümlük ormanlık alanda Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından da 600 bin lira destek alarak 1 milyon 182 bin lira yatırım yapacağız. Bu proje ile Pamukkale ve Karahayıt bölgesi için ilk adımı attık, fakat bu proje bizim için yalnızca bir başlangıçtır. Turizmde değiştirmeye çalıştığımız temel şey, termal sağlık turizminin daha kaliteli hale gelmesi ve böylelikle 2-3 gün olan konaklama süresinin uzamasıdır. Ayrıca yaptığımız protokolle de Pamukkale Belediyesi olarak Karahayıt’ta 1288 metrekare hazine arazisi üzerine tam donanımlı tüm ihtiyaçlara cevap veren yaklaşık 300 metre kapalı alana sahip 112 Acil Sağlık İstasyonu inşa edeceğiz. Allah’ın izniyle bundan sonraki 5 yıl içerisinde bu bölgeye daha büyük yatırımlar yapılıp bölgenin termal sağlık merkezi olması yönünde markalaşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Tanıtım noktasında da Pamukkale Belediyesi olarak elimizden gelen tüm desteği sunmaya hazırız” dedi.

 


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER