anasayfafacebooktwitter
destekhatti
BAŞKAN GÜRLESİN 1. YILINI DEĞERLENDİRDİ 28.03.2015

Pamukkale Belediye Baskani Hüseyin Gürlesin, göreve gelisinin 1 yilini Baskan Yardimcilari Selim Arkan, Fahrettin Göksu, Abdullah Sevinçli, Türkay Gözlükaya ile birlikte Denizli Büyüksehir Belediyesi Sentetik Buz Pisti sosyal tesislerinde düzenledigi basin toplantisiyla degerlendirdi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti Baskani Ümit Varol basta olmak üzere Denizli’de görev yapan yerel ve yaygin basin mensuplariyla bir araya gelen Baskan Gürlesin, ilçe halki için bir bir hayata geçirilen proje ve çalismalari aktardi, planlanan projelerden bahsetti.

 1 YILLIK BELEDIYEYIZ
30 Mart itibariyle kendilerine emanet edilen Pamukkale Belediye Baskanligi görevinin  birinci yilini doldurduklarini aktaran Baskan Gürlesin, “1 yillik süreçte Pamukkale Belediyesi olarak neler yaptigimiz noktasinda kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz. Kurucu baskan olarak bize emanet edilen görevin hakkini vermek amaciyla yatirimlar ve hizmetler açisindan ciddi girisimlerimiz oldu. Pamukkale Ilçesi olarak suanda Denizli’nin en büyük ilçesiyiz. Yeni kurulmus bir belediyenin bu ilk süreci takdir edersiniz ki, çok zordur, sikintilar vardir. Ancak biz bu sürecin çogunu hizli geçtik. Il Genel Meclisi’nden 3 yili baskanlik olmak üzere 10 yillik edindigim tecrübe bu asamalari hizli ve verimli geçirmemizi sagladi. ‘Pamukkale’de yasamak ayricaliktir’ sloganiyla yola çiktik. Yolumuza dev hizmet ve yatirimlarla devam ediyoruz. Ilçemizin içerisinde 68 mahallemiz, 50 bin nüfuslu Pamukkale Üniversitemiz, Pamukakkale-Karahayit-Gölemezli noktasinda termal saglik turizm bölgemiz olmak üzere genis bir yelpazeye hitap ediyoruz” dedi.

 

3 DEV PROJEYE HAYAT VERIYORUZ
2’si dev projeler olmak üzere arsa ve sosyal belediyecilik hizmetleri için bir bina satin aldiklarini hatirlatan Baskan Gürlesin, “Bir yillik sürecimizde yatirimlarimiza bakarsak, ilk noktada önemli yatirim projelerimiz ve çalismalarimiz için  belediyemize iki büyük arsa ve bir bina satin aldik. Bagbasi’nda 5 milyon 668 bin bedelle satin aldigimiz 12 bin 913 metrekarelik arsamiza, bölgenin ihtiyaçlarina cevap verecek Kültür ve Yasam Merkezi insa edecegiz. Projemizde bitmek üzere. Ihalesine de Nisan ayinda çikip, yaz ayinda temelini atariz diye düsünüyorum. Yaklasik arsa ile birlikte 30 milyon liralik bir yatirimdan söz ediyoruz. Yine Deliktas Mahallemizde 2 milyon 850 bin lira bedelle satin aldigimiz 4 bin 318 metrekare arsamizda da bu bölgeye hitap edecek bir kültür merkezi yapacagiz. Bu yatiriminda toplam miktarinin 15 milyon lira olacagini öngörüyoruz. Ayrica 15 Mayis Mahallesi sinirlari içinde Atatürk Caddesi’nde bir dönem Denizli Vergi Dairesi Baskanligi’nin kullandigi 9 katli toplamda 2 bin 295 metrekareye ulasan binayi  ve arkasinda bulunan 265 metrekare olan arsayi 3 milyon 75 bin lira bedelle satin aldik. Bu binada sosyal belediyecilik anlaminda ciddi çalismalarimizi yürütecegiz. Ihtiyaç sahibi vatandaslarimizin tüm ihtiyaçlarini huzurlu ve rahat bir sekilde karsilayabilmeleri için sosyal market projesini burada hayata geçirecegiz. Sosyal markette ücretsiz olarak malzemeleri ihtiyaç sahibi ailelere ulastiracagiz. Ve ayrica parçalanmis, sikintili ailelere yönelik projelerin hayata geçirilecegi bir mekan olarak degerlendirecegiz. Psikolog ve sosyolog olan görevli arkadaslarimiz bu ailelerimize burada destek saglayacak. Kolay bir noktada ulasilabilecek bir noktada olmasi da önemli  bir tercihimiz oldu. Haziran’dan önce bu binayi hizmete alacagiz” dedi.

 PAMUKKALE IÇIN BÜYÜKSEHIRLE DEV PROTOKOL
Ilçede degisimin ve dönüsümün, hayallerin gerçege dönüstügü 40 milyon liralik dev bir adim attiklarini aktaran Baskan Gürlesin, “Büyüksehir Belediyesi ile ilçe belediyeler içinde örnek teskil edecek ve ilk oldugunu iddia ettigimiz  bir protokole imza attik. Protokol Büyüksehir Belediyemizin görev alaninda olan yatirimlarin Pamukkale Ilçe sinirlari içinde Pamukkale Belediyesi ile birlikte yürütülmesini kapsiyor. Büyüksehir ve ilçe belediyesinin bu projesi Türkiye'ye örnek olacaktir. Bu protokolün  yansimasi olarak da, halkimiza hizmetin çok daha hizli ve kaliteli olarak sunulmasi, ilçemizde o degisim dönüsümünde farkli noktaya geldigini hep birlikte görecegiz. Bunun içinde neler var: Çok arzu edilen, istenilen otoparklar var. Birincisi Haci Kaplanlar Camisi'nin karsi kösesinde bulunan Denizli Büyüksehir Belediyesi'nin kamulastirdigi alan. Burada Büyüksehir Belediyemizin projesini yaptigi katli otoparkin bina insaatinin Pamukkale Belediyemiz tarafindan yapilmasi var. 5-6 milyon liralik bir yatirim. Yine bunun benzeri Pelitlibag Mahallemizdeki arazisi büyüksehirimize ait olan eski yetistirme yurdunun oldugu alanda yeraltina bir otopark, üstüne yesil alan, park  yapacagiz. Yine 5-6 milyon liralik bir yatirimdan söz ediyoruz.  Yine protokol kapsaminda Pamukkale ilçe sinirlari içerisinde 4 adet yaya üst geçidini yapacagiz. 2 tane Bagbasi bölgemizde ve Organize yolu üzerinde oldugu için ihtiyaç oldugunu düsündügümüz 1 üst geçidi Akhan’da yapmayi düsünüyoruz. Pamukkale yolu üzerinde olan Korucuk’ta da bir tane üst geçit yapacagiz. Ayrica ana arterler, caddeler  bilindigi üzere alt ve üst yapisiyla Büyüksehir Belediyemizin görev ve kapsaminda. Özellikle yolun alt kisminda olan ve 30 civarinda mahallelerimizin 50 kilometreyi bulan ana arterlerini Pamukkale Belediyesi olarak biz dizayn edecegiz. Kaldirimiyla, refüjüyle, sicak asfaltiyla o bölgede mahallelerimizin giris ve çikisinin farkli bir çehreye dönüstügünü birlikte görecegiz. Ilk çalisma noktamiz Gözler ve Uzunpinar olacak. Bu çalismalarimiz bittiginde Pamukkale Belediyesi olarak olaylara bakis açimizin farkliligi ortaya çikacak. Bu çalismada 10 milyon liralik bir maliyet öngörüyoruz” dedi.

SEMT HASTANESINI INSA EDECEGIZ
Denizli’de saglik alaninda önemli bir proje olan Semt Hastanesi’ni insa edeceklerini belirten Baskan Gürlesin, “Dokuzkavaklar Mahallesi’nde yapilacak Semt Hastanesi , Dokuzkavaklar, Karsiyaka, Aktepe, Sümer, Sevindik, Deliktas, Fatih, Kayihan, Akhan ve Pinarkent gibi yaklasik 10 mahalleye hitap edecek. Projede arsayi Büyüksehir Belediyesi verirken, binayi tamamen Pamukkale Belediyesi insa edecek. Saglik Bakanligi ise hastanenin iç donanimini yapacak. Üçlü protokolü bilindigi üzere imzaladik.  Denizli’de saglik alaninda önemli bir açigi kapatacak, saglik hizmetlerinde kaliteyi bir üst seviyeye tasiyacak hastanenin temelinin yaza kadar atilacaginin müjdesini de vermek istiyorum. Proje toplamda ise, 15-20 milyon lira gibi bir maliyete ulasacak. Bölgemiz açisindan dev bir yatirim bu” dedi.

 HER NOKTAYA DOKUNUYORUZ
Pamukkale Belediyesi Fen Isleri Müdürlügü’nün yaptigi çalismalara deginen Baskan Gürlesin, “Fen Isleri Müdürlügümüzün 2015 yili için 24 milyon liralik imalat anlaminda ciddi bir ihalemiz bitmis durumda. Alanda 8-10 noktada çalismalar sürüyor. Alanda yansimalari ise metrekare anlaminda söyle oldu: Bordür anlaminda  Belediye olarak 5 bin metre, özel sektöre yaptirdigimiz yaklasik 35 bin metre bir alan suana kadar yapildi. Parke anlaminda bizim kendimizin dösedigi 12 bin metrekare, özel sektöre yaptirdigimiz 125 bin metrekare alana ulasildi suanda. Asfalt anlaminda ise müteahhide yaptirdigimiz 90 bin metre alan var. Yama noktasinda ise 4 bin 500 kilograma gelindi. Ilave olarak okul çevreleri ve cami çevreleri olmak üzere 43 hiz kesici,  713 delinatör yerlestirdik. 2014 ve 2015’in bugününe kadar toplamda 22 bin metre yol açma çalismamiz oldu. Bu çalismalardan görüldügü gibi Fen Isleri Müdürlügümüzün geldigi noktanin  yeni kurulan bir belediye gibi olmadigi ortaya çikiyor” dedi.

 EGITIME ÖNCELIK VERIYORUZ
Egitime bakis açilarinin farkli oldugunu belirten Baskan Gürlesin, “Pamukkale Belediyesi olarak sahsim olarak egitime yardimci olmak için adeta bir seferberligimiz var. Çocuklarimizin en iyi sekilde egitimlerini almalarini saglamak ise bizlerinde görevi. Bu anlamda belediyeler sadece alt-üst yapi yapar mantigini kabul edemeyiz. Okullarda egitimin kalitesini daha da artmasi, verimliligin en üst seviyeye ulasmasi için bizden talep edilen konulara bir bir egiliyor ve sorun çözme odakli olarak çalisiyoruz. Ilçe sinirlarimiz içinde 128 okulumuzun tamamina dokunarak, fiziki sartlari iyilestirmek anlaminda büyük gayretler gösteriyoruz.  Ihtiyaçlarini karsiliyoruz. Ayrica bu egitim ögretim döneminde ekonomik sikintilar basta olmak üzere belirli kriterlerden içerisinde yer alan 1200 çocugumuza egitim yardimi yaptik. 400 ortaokul ögrencimize 9 aylik süreçte aylik 50 lira, 800 lise ögrencimize ise aylik 70 lira olmak üzere toplamda 800 bin lirayi bulan bir egitim destegi sunduk. Tabi ki gelecek yil bir hedefimiz var. Bu sayiyi 1500’e çikarmak. Ve daha çok çocugumuza ulasmak.  Dahasi sadece okullardaki fiziki sartlarin disinda ögrencilerin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarina da egiliyoruz. Tüm okullarimizda basarili olan ögrencilerimizi beyaz cennet Pamukkale ile bulusturuyoruz. Her okulumuzda basarili olan 20 ögrencimizi, bir ebeveyni ve 5 ögretmenimizle 45 kisilik bir grup olarak Pamukkale’yi ardindan Karahayit’i gezdiriyoruz. Ailesiyle çocugumuzun özel bir gün yasamasini istiyoruz. Ilkokullarimizda ise çocuklarimizin ayagina tiyatroyu götürüyoruz. 22 bin ögrencimiz bu yil tiyatroyu okullarinda izleme firsati buluyor, bulacak. Ayrica çocuklarimizin hizli okumasi, okudugunu anlayarak sorulara dogru cevap vermesi için Hizli Okuma Egitimi verecegiz. 9-10 ve 11 siniflara yönelik olarak verilecek egitimden bu yil 5 bin çocugumuzun yararlanmasini öngörüyoruz. Çocuklarimizin bu egitimle okudugunu anlamasi ve daha hizli soru çözmesini hedefliyoruz” diye konustu.

 MOBESELERLE GÜVENLIK AGI
Pamukkale Belediyesi, ilçe sinirlarinda 68 mahalle de halkin can ve mal güvenligini saglamak,  halkin huzurunu kalici kilmak için mobese kameralariyla donattiklarini belirten Gürlesin, “9 mahallede kameralar devreye sokuldu. Ardi ardina ise diger etaplarla da mobese sistemleri kurulmaya devam ediyor. Biz geçtigimiz yil mobese sistemine 500 bin lira yatirim yaptik,  bu yilda 1,5 milyon lira kaynak ayirdik. Hedefimiz 2016’nin sona kadar tüm mahallelerimizde mobese kameralarinin olmasi. Biz 2019 yilina kadar bu çalismanin bitmesini planliyorduk ancak aldigimiz veriler gelecek yil bu çalismanin tamamlanmasi üzerine oldu. Mobeselerin kurulu oldugu 9 mahallemizde suç oranlarina baktigimizda en az yüzde 50’ye yakin olaylarda bir azalma görüldü. Ayrica yasanan olaylarin aydinlatilmasinda, faillerin yakalanmasinda yüzde 150 artis saglandi. Karsimiza böyle önemli sonuçlarin yer aldigi bir fotograf çikinca süreci hizlandirma karari aldik. Biz halkimizin can ve mal güvenligini saglamak adina Pamukkale Belediyesi olarak ilçe sinirlarimizda her türlü tedbir için destek vermeye devam edecegiz” dedi.

SOSYAL PROJELER GELIYOR
Pamukkale Ilçe halkina sosylal ve kültürel anlamda da hizmet götürdüklerini belirten Baskan Gürlesin, bu anlamda hazirlanan projelerle ilgili su bilgileri verdi, “Pamukkale Ilçemizin çesitli noktalarinda 5 tane ikram çesmemiz olacak. Burada kisin çorba dagitimi yapacagiz, yazinda serbet olur limonata olur bu ikramlarimiz olacak. Ayrica gençlere yönelik olarak düsündügümüz içinde bin 500 tane kitabin bulundugu Kredi Yurtlar Kurumu’na yakin bir yerde Kitap Cafe projemizi hayata geçirecegiz. Yine basta  yaslilar olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere yönelik olarak ev temizligi, saglik kontrolü ve ev tadilat ekibini olusturduk. Sosyal belediyecilik anlaminda bu hizmetimiz ihtiyaç sahibi ailelere ulasacak. Ayrica Cami temizlik ekibimizi de olusturduk. Ilçemizde camilerimiz bu ekip tarafindan temizlenerek halkin hizmetine sunulacak” diye konustu.

Baskan Gürlesin, 1 yillik süreçte yürütülen çalismalar noktasinda Belediye Baskan yardimcilarina ve belediye personeline verdikleri hizmetlerden dolayi tesekkür ederek sözlerini tamamladi.

 


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER