anasayfafacebooktwitter
destekhatti
KOCAÇUKUR ARTIK PAMUKKALE BELEDİYESİ'NİN HİMAYESİNDE  27.12.2017

Denizli ve Pamukkale İlçesiyle adı özdeşleşen, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en önemli turizm bölgelerinden olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Travertenleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’deki toplam 53 müze ve ören yeri kapsamında ihale çıkartılan yerler arasında bulunuyordu. Bu kapsamda, Pamukkale Travertenleri’nin çalıştırılmasında ne yazık ki ne Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin ne de sınırları içerisinde bulunmasına rağmen ilçe belediyesi olan Pamukkale Belediyesi’nin sorumluluğu dışında kalmaktaydı. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin ve diğer resmi kurumlarda Pamukkale Travertenlerinin yerel yönetime devredilmesi noktasında ciddi mücadele verdiler. Bu konuda en büyük çabayı harcayan isimlerin başında Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin geliyor. Başkan Hüseyin Gürlesin, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında bu mücadelenin sonuç verdiği müjdesini duyurdu. Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Aralık Ayı Pamukkale Belediye Meclisi’nde tüm Denizli’ye ve ilçeye Pamukkale’nin turizmine olumu katkı sunacak olan bir gelişmenin müjdesini vermişti. 

“KOCAÇUKUR ARTIK HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULACAK” 

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Denizli ve Pamukkale’nin en önemli turizm alanları arasında bulunan Kocaçukur adıyla da anılan, son yıllarda Naturel Park ismiyle öne çıkan rekreasyon alanında bulunan, dükkân, otopark ve günü birlik kullanıma yönelik diğer tesislerin kullanımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile görüşme yapmak adına yetki aldıklarını hatırlatan Başkan Gürlesin, yetkinin ardından resmi protokolü imzaladıklarını bildirdi. Başkan Gürlesin, imzalanan protokolle Kocaçukur yani halk arasından bilinen adıyla Naturel Park’ın işletmesinin artık Pamukkale Belediye Başkanlığı’na geçtiğini belirtti. “Pamukkale Belediyesi olarak tarihe ve turizme katkı yapıyoruz” diyen Belediye Başkanı Gürlesin, “Göreve geldiğimiz günden bugüne devamlı kendimizi yenileyerek, geçmişte eksik olanları tamamlayarak, gelinen noktanın daha da ilerisine gitme noktasında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda hem ilçemizin hem de ilimizin tanıtımına katkı sunmak adına birçok projeyi hayata geçirdik, birçok organizasyon düzenledik. Pamukkale ismi çok özel bir isim. Bunu hiç kimsenin farklı düşündüğünü sanmıyorum. Biz de bu çerçevede bakarak, bu ismin çok daha iyi yerlere gelmesi için uğraş veriyoruz. Teknik personeliyle, yatırımlarıyla, o bölgenin nezih bir ortamda olması gerektiğini düşünüyoruz. Ve bu bilinçle çalışmalarımızı, katkılarımızı, girişimlerimizi devam ettiriyoruz. Uzun zamandır girişimlerde bulunduğumuz ve çabalarımızın sonucunda ilçemizin adıyla özdeşleşen Pamukkale’mizin gelişimine katkı verecek çok önemli bir protokole imzayı attık. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü ile yaptığımız bir protokol çerçevesinde, Pamukkale Örenyeri Kocaçukur Naturel Parkı’nda bulunan dükkânlar, otopark ve günübirlik kullanıma yönelik diğer tesisleri belediyemizin himayesine geçti. Kış aylarında 35 bin TL, yaz aylarında da 70 bin TL olmak üzere, 6 yıllığına imzaladığımız protokol kapsamında, yıllardır bakımsız halde bulunan, çok yüksek ücretler alınması nedeniyle halkımızın girmekten adeta korktuğu, uzaktan bakıp geçtiği bir yer olan Kocaçukur, Pamukkale Belediyesi’nin himayesinde, hak ettiği değeri bulacak” dedi. 

“KOCAÇUKUR, PAMUKKALE BELEDİYESİ’YLE HAYAT BULACAK” 

“Pamukkale Traverterlerinin güzelliğinin tamamen göründüğü ve yansıdığı bir mekân olan Kocaçukur, Pamukkale Belediyesi ile hayat bulacak” diyen Başkan Gürlesin, “Pamukkale  halkımızın uzaktan bakıp geçtiği yer olmaktan çıkacak, vatandaşlarımızın sosyal yaşantılarına alternatif olacak çok güzel bir yer haline dönüşecek. Pamukkale Belediyesi ile birlikte Kocaçukur, sürekli kültürel faaliyetlerin düzenlendiği, sadece dışarıdan gelen turistlerin uğrak yeri olmaktan çıkıp, Denizlilerin, Pamukkalelilerin gündelik yaşantısına renk katacak sosyal aktivitelerin yapıldığı bir mekân olacak. Öncelikli olarak Kocaçukur’da detaylı bir temizlik ve bakım çalışma gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz dönemlerdeki bakımsız ve kötü durumdaki çevre düzenlemesi tamamen yenilenerek, Pamukkale Ören yerimizin güzelliğine yakışacak bir hale getirilecek. Kocaçukur içinde bulunan gölet temizliği ciddi manada yapılarak, gölet içindeki balık, ördek, kazların yaşamlarına rahatlıkla devam edebilmesi adına doğal yaşam korunarak, daha itinalı çalışma yürütülecek. Kocaçukur’da 7/24 güvenlik hizmeti sağlanacak, çevre ışıklandırma sistemi tamamen elden geçirilerek, eksik olan aydınlatma sistemine ilave yapılacak. Geçmiş dönemde sadece gölet ve yan tarafta bulunan kafeteryadan oluşan yerde, yepyeni sosyal aktivite alanları yapacağız. Gölet etrafındaki eskimiş, kırılmış olan yürüyüş alanı yenilecek, ilaveler yapılacak. Gölet içindeki gezinti kanoları daha güvenli halde yenileri ile değiştirilecek. Projelerimizle daha farklı gölet içi gezinti alanları oluşturabiliriz. Yine gölet içinde su fıskiyeleri ve ışık oyunları ile görsel şölene dönüştürebileceğiz sistemi hayata geçireceğiz. Hayata geçireceğimiz projelerle kadınlarımıza, gençlerimize ve çocuklarımıza hitap edecek farklı farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Bölgemizin tarihi ve kültürel yapısını gelen konuklarımıza detaylı olarak tanıtabileceğimiz yöresel ürünlerimizin sergilendiği alanlar oluşturacağız. En önemli noktalardan birisi de, Kocaçukur’da travertenlerden akan şifalı suyla oluşan çamur havuzu ile birlikte yüzme havuzları da halkımızın hizmetinde olacak. En önemlisi de, biz burada ticari kaygı gözetmeden sadece halkımızın Pamukkale’ye temas etmesini sağlamak için çalışacağız. Halkımız burada daha uygun fiyatlarla daha kaliteli olarak beyaz cennete kavuşmuş olacak” dedi. 

“İLÇEMİZİN TURİZMİNE KATKI İÇİN MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK” 

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, gazetecilerinde sorularını yanıtladı. Başkan Gürlesin, “Pamukkale’mizin ve tabi ki ilimizin, bölgemizin turizminin gelişimine katkı vermek adına mücadelemiz devam edecek. Pamukkale Belediyesi olarak, ilk günden beri mücadelemiz hep Pamukkale Ören Yeri’nin tamamıyla Denizli’deki yerel yönetimlerin sorumluluğuna geçmesi yönünde idi. Bu mücadelede ilk adım olarak Kocaçukur’un işletmesini himayemize aldık. İkinci adımımızda Laodikya ve yine ilk son hedefimiz Pamukkale Ören Yeri olacaktır” dedi. Toplantı sonrasında, basın mensuplarının yeni yıllarını da kutlayan Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, gazetecilere hediye paketlerini takdime etti.


KURUMSAL HİZMET REHBERİ FAALİYET BİLGİLERİ LİNKLER